Pierwsza lekcja jazdy konnej

Jak wygląda pierwsza lekcja jazdy konnej?

W co się ubrać- Najlepiej założyć coś wygodnego i lekkiego.

1.spodnie – w żadnym wypadku nie ubierać jeansów, ponieważ są niewygodne oraz powodują obtarcia. Jeśli nie masz bryczesów (specjalne spodnie jeździeckie) załóż legginsy.
2.koszulka – wygodna, najlepiej nie ubierać zbyt eleganckiej i wizytowej, bo są one niepotrzebne.
c) obuwie – najlepiej żeby nie były o śliskiej podeszwie. Mogą to być chociażby kalosze, które są idealne gdyż chronią łydkę. Mogą być też trampki, adidasy, do których ubieramy długie skarpety(NIGDY nie zostawiaj gołej łydki bądź jej części. Spowoduje to niepotrzebne obtarcia) Później gdy zdecydujemy się jeździć częściej możemy zakupić specjalne obuwie do jazdy, czyli sztyblety (krótkie buty za kostkę) albo oficerki (długie buty, za łydki)
3.głowa i włosy – zawsze pamiętaj o zabezpieczeniu głowy ubierając na nią kask lub toczek(niektóre stadniny pozwalają z ich zasobów wypożyczyć kask, lub toczek na czas jazdy).W przypadku dziewczyn, włosy najlepiej gdyby były spięte w kucyk lub warkocz. Rozpuszczone włosy można mieć, ale mogą one przeszkadzać podczas jazdy.

Pierwsza lekcja

Teraz czas na pierwszą lekcję. Instruktor wybierze dla Ciebie konia według wzrostu-zwykle jest to spokojny koń dla początkujących jeźdźców.  Wytłumaczy Ci jak wsiadać, jak się siodła i czyści konia. Pierwsze jazdy odbywają się zazwyczaj na kółku zwanym lonżownikiem. Do konia przyczepia się lonżę(długą linkę. Instruktor kontroluje lonżą konia, a Ty będziesz mógł skoncentrować się na ćwiczeniu równowagi, wyrabiania dosiadu itp. Powinieneś poznać na pierwszej lekcji podstawy stępu, jeśli będzie Ci dobrze iść na pierwszej lekcji poznasz podstawy kłusa. Jest to jedne jeden z podstawowych chodów konia. Wyróżniamy różne rodzaje tych chodów(stęp-kłus-galop-cwał), ale Ty będziesz na razie uczyć się kłusa ANGLEZOWANEGO oraz ĆWICZEBNEGO.
W anglezowanym jeździec rytmicznie podnosi ciało z siodła co drugi takt czyli w momencie, gdy para nóg zewnętrzna przednia i wewnętrzna tylna przesuwa się do przodu. W ćwiczebnym nie unosisz się w siodle,czyli po prostu siedzisz starając się nie odbijając jak piłka. Oczywiście nie musisz zapamiętywać tego co jest tu szczegółowo napisane, kiedy przyjdzie na to czas sam to zrozumiesz.
Jeśli coś Ci się nie udaje, spokojnie! Jeździectwa uczy się całe życie..
Później gdy opanujesz kłus, poprawnie będziesz dawać łydkę koniowi, będziesz panować nad koniem nauczysz się nowych rzeczy – np. galopu,skoków lub ujeżdżenia.

O czym pamiętać
Pamiętaj żeby:
1.nie krzyczeć w obecności konia, ponieważ może się spłoszyć!                                     2.nie podchodzić do niego od tyłu, ponieważ może kopnąć!                                           3.nie szarpać go za pysk za pomocą wodzy, ponieważ sprawia mu to ból!                   4.nie kopać go (tylko przykładać łydkę!), ponieważ sprawia mu to ból                            5.nie denerwować się, ponieważ koń to wyczuje i również zacznie się denerwować! 6.poklepać konia po jeździe, ponieważ koń uzna to jako nagrodę że się dobrze spisał! 7.traktować konia z szacunkiem

Dodaj komentarz

Wymagane pola są oznaczone *.